Modern İpekyolu projesinin yeni adı; “Bir Kuşak Bir Yol Projesi”

Bir kuşak bir yol projesi | Özcan Sezer | Recep Tayyip Erdoğan | Türk Çin İlişkileri

“Kuşak ve Yol Projesi, bağlanırlığa öncelik veren ve karşılıklı yararı hedefleyen bir Çin hükümeti tarafından başlatılan ekonomik işbirliği önerisidir. İnisiyatifin ilkeleri istişare, ortak inşa ve paylaşımdır. Tüm katılımcılar eşit ortaklardır. Kuşak ve Yol’un inşası, dışa açık ve hoşgörülü bir platform olarak, ilgi duyan tüm ülkelere açıktır.” 

Çok boyutlu şekillenen dünya güç dengesi içerisinde Türkiye – Çin ilişkilerinin ideal bir noktaya taşınabilmesi için, yalnızca siyasi ve stratejik temelli değil, her bileşende karşılıklı alaka oluşturacak bir yapıya doğru yönelmesi gerekmektedir. Bu nokta da her girişimin, firmanın hatta bireyin ayrı bir önemi vardır. 

Yatırım, ticaret, müteahhitlik, yerel yönetimler, medya, sivil toplum ve düşünce kuruluşları vb. girişimlerin ve işbirliklerin Türkiye – Çin ilişkileri için belirleyici olmaktadır. Ancak kültürleri birbirine bağlayan en önemli ögelerden birisi de gastronomidir. Bu yüzden gerek Hayat Gıda, gerek Sultan Restaurantlarımız gerek MADO’larımız gerekse Pınar ürünlerimiz ile bu kültürel işbirliğini en üste çıkarmaya çalışıyoruz. 

Bir Kuşak Bir Yol projesinde Özcan SEZER olarak çalışmalarım ve amacım çerçevesinde projeyi çevreme ve işbirliklerime teşvik etmek, fırsatların paylaşımı sağlamak ve bölgesel komşuluğu geliştirmek amaçlı çalışmalarda bulunmaktayım. 

Yeni İpekyolu kuşağının tüm ağlarının kesişme noktası Türkiye’de, özellikle Çin’in geniş finansmanlarıyla desteklenen projelerde yer almak isteyen tüm Türk girişimcilere de kurucu üyeleri arasında bulunduğum Çin Türk Ticaret Odası olarak da kısa zamanda destek vereceğiz.

Orta Koridor

Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Bakü-Tiflis-Kars ve Edirne- Kars demiryolu projeleri, modern İpekyolu’nun orta koridorunu oluşturmaktadır.

Bu projeler, Doğu-Batı güzergâhında Pekin’den İngiltere’nin başkenti Londra’ya kesintisiz demiryolu bağlantısına katkı sağlıyor.

Ayrıca Çin öncülüğünde hayata geçirilen kara, demir, hava ve deniz yollarını kapsayan Kuşak ve Yol projesi, Asya, Avrupa ve Afrika arasında ekonomik bir koridor oluşturuyor.

Türkiye; jeopolitik konumu, yüksek üretim potansiyeli ve Çin ticari işbirliğinde istikrarlı gelişim göstermesi gibi üstünlükleriyle bir adım öne çıkıyor. Hayat Group olarak gerek Türkiye’deki çalışmalarımız gerekse de Çin’deki çalışmalarımız neticesinde bu iki kritik noktada lokasyon sağlaıyoruz. Bunun yanı sıra ticari ve kültürel birikime sahip olmamız gereği de Hayat Group Yönetim Kurulu Üyesi olarak projenin içerisinde olmamı kaçınılmaz kılmaktadır.

Özcan SEZER | İş İnsanı

Sultan Restaurant, MADO, Hayat Group

Türes Çin Başkanı

Posted in Bir Kuşak Bir Yol projesiTags: