Çin Türk Ticaret Odası Tanıtım Toplantısı

Çin Türk Ticaret Odası Tanıtım Toplantısını 28 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirdik. 

Asya’nın geleceğinde Türkiye’nin yeniden aktif bir şekilde rol almasını öngörüyoruz. Türkiye’nin Batı ile Doğu arasındaki “köprü ülke” tanımını birleştirici anlamda, küresel güç dengelerinin inşasında merkez ülke rolünü daha da kuvvetlendirici bir dış politika vizyonu olarak ortaya çıkan ve ülkemizi Avrupa ve Çin arasında bir köprü haline getirmek hedefiyle ortaya konan Çin Türk Ticaret Odası çalışmalarımıza süratle devam ediyoruz.

Çin’le özellikle de “kuşak ve yol girişimi” bağlamında yakın iş birliği yapılması, Türkiye’nin çok katmanlı yeni Asya stratejisinde kritik önemde olmakla birlikte, kuşkusuz Çin Türk Ticaret Odası olarak bizlerin vizyonu bununla sınırlı değildir.

Özcan SEZER | Başkonsolos M. Kurtuluş Aykan | DTİK Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkanı Nejdet Demiryürek | Çin Türk Ticaret Odası
Başkonsolos M. Kurtuluş Aykan, DTİK Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkanı Nejdet Demiryürek ile Çin Türk Ticaret Odası Tanıtım Toplantısında istişarelerde bulunduk.

Çin Türk Ticaret Odası kurucuları olarak bizler de Dışişleri Bakanlığımızın ‘Yeniden Asya’ vizyonuyla paralel hareket ediyoruz. Ülke olarak “Eskiden yüzümüz batıya bakıyordu. Gerek AB ülkelerinin ülkemize karşı tutumları gerek ABD’nin haksız tutumları tüm okların bize Çin ve etrafındaki Asya’yı göstermesini sağladı.

Çin Türk Ticaret Odası’nın kuruluş komitesinde ülkede yatırımı olan, ülkeyi bilen, pazar konusunda deneyimli birbirinden değerli iş insanlarımız yer almaktadır. “Çin’de edindiğimiz bilgi ve birikimlerden hareketle, Çin’i takiplerine alan girişimcilerimize de bilgi ve birikimlerimizin gereği her türlü desteği vereceğiz. Ticaret odamızın, Çin’deki büyükelçiliğimiz, konsolosluklar ve ticaret müşavirliklerimiz gibi kamu kuruluşlarından sonra en güvenilir kaynak olacağına inanıyorum.” 

Çok önemli bir tarihi kavşakta bulunuyoruz. Yaşananlar çok net bir şekilde gösterdi ki dünyanın merkezi konumunda bulunan bu topraklarda dünya ölçeğinde büyük bir ekonomik güç olmaktan başka bir çaremiz bulunmuyor. Ülkemizin varlığını sürdürebilmesi için ekonomik olarak kalkınmak ve tam anlamıyla sanayileşmiş bir ülke haline gelmek zorundayız. Sanayileşmek ve kalkınmak Türkiye için varoluşsal bir mücadeledir. Ekonomik ve teknolojik anlamda bir dünya devi olmaktan başka bir çaremiz yok. Bütün bunları hayata geçirebilmemiz için önce bunların hayalini kurmamız gerekiyordu. Bir hayal olarak başlayan ve sonuçta da gerçeğe dönüşen Çin Türk Ticaret odası büyüyen Türkiye’nin en büyük ayaklarından birisi olacaktır.

Bugün Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu şey çok etkin ve verimli bir şekilde çalışan organizasyonlardır. Bizler de bunu yaptığımız çalışmalarla ispatlamış kişileriz. Bu kapsamda Başkonsolos M. Kurtuluş Aykan, DTİK Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkanı Nejdet Demiryürek, Guangzhou Ticaret Ataşesi Serdar AFŞAR, Çalışma Komitesi ve İş insanlarımız bir araya geldik. 

Dostlarımızı Sultan Restaurant’ta ağırlamaktan büyük mutluluk duydum.

Özcan SEZER | İş İnsanı

Sultan Restaurant, MADO, Hayat Group

Türes Çin Başkanı

Posted in Çin Türk Ticaret Odası