Dünyanın süper marketi Yiwu Özcan SEZER

Kuşak Yol açısından da kritik önemde olan Yiwu kenti,15 binden fazla yabancı tüccara ev sahipliği yapıyor. Üretimleri nedeniyle “dünyanın süpermarketi” olarak da kabul edilen Yiwu kentine ayrıca her yıl 100 ülkeden 550 binden fazla yabancı tüccar geliyor.

Sizlere Yiwu’dan renkli bir kare paylaşıyorum.

‘Son yıllarda hızlı bir büyüme yaşayan şehir, perakendeciler pazarı olarak ünlü turistik bir yerdir. Çin’in doğusundaki Zhejiang eyaletine bağlı Yiwu kenti üretilen gündelik eşyalar dünyanın her köşesinde satılıyor. Bu nedenle, Yiwu, “dünyanın süpermarketi” olarak adlandırılıyor’  https://tr.wikipedia.org/wiki/Yiwu   

Yiwu’nun gündelik eşya pazarı, 4 000,000 m2 genişliğinde bir alanı kapsıyor. 70000 tüccar aile, 400 binden fazla çeşit eşya satıyor. Yiwu’da üretilen gündelik eşyalar dünyanın 215 ülkesi ve bölgesine satılıyor. Yılda ihraç edilen mallar, 500 bin standart konteynere ulaşıyor. Yiwu, gerçek anlamda “dünyanın süpermarketi” haline geldi. 2005 yılında Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası tarafından ortaklaşa yayınlanan “Dünyayı Şok Eden Çin İstatistikleri” başlıklı raporda, Yiwu pazarının dünyanın en büyük gündelik eşya toptan pazarı olduğu ifade edebilirim.

Sevgilerimle,
Özcan SEZER | İş İnsanı
Sultan Restaurant, MADO, Hayat Group
Türes Çin Başkanı

ozcansezer.com

Posted in özcan sezer çin ve dubai, özcan sezer hakkında her şey, özcan sezer harika iş insanı, özcan sezer kimdirTags: